شناخت انواع چوب درب‌های داخلی

شناخت انواع چوب درب‌های داخلی

در این قسمت به معرفی انواع چوب برای درب‌های داخلی می‌پردازیم. کلیه‌ی درب‌ها یا از چوب، MDF روکشی، HDF، و یا از MDF خام ماده یا لیزری ساخته شده است. همه‌ی این‌ها قابلیت رنگ‌آمیزی دارند. درب‌های تمام چوب از بهترین و با کیفیت‌ترین درب‌ها هستند که از انواع چوب‌های گردو، راش، بلوط، مَلَچ، روسی و … ساخته می‌شوند.

چوب گردو

چوب گردو از طبیعت بسیار زیبای خدادادی برخوردار است. خطوط مواج قهوه‎‌ای تیره و روشن بر روی زمینه‌ای از رنگ کرم و طلائی، رنگ، طرح و شکل خاص و زیبایی در این چوب ایجاد کرده است. چوب گردو بهتر است به صورت خودرنگ یعنی فقط با رنگ‌های سلولزی که ایجاد پوشش‌های رنگی نمی‌دهد باشد تا طبیعت خاص و زیبای این چوب حفظ شود و در نهایت بعد از اتمام رنگ‌آمیزی صیقل یافته و با طیفی از رنگ‌های سلولزی مانند سیلر، کیلر، پلی‌استر و پلی‌اورتان که همگی به درب منزل شما زیبایی خاصی می‌دهند.

البته ناگفته نماند در صنعت رنگ‌آمیزی هیچ کاری نشد ندارد و بسته به سلیقه و خوشایند هر شخص می‌توان تِم رنگ را تغییر داد.

چوب راش

این چوب با خطوطی مواج و قهوه‌ای بر روی زمینه‌ای از رنگ فندقی و با خطوط کنار هم که به صورت ناخرنک هستند طرحی زیبا را ایجاد می‌کنند. چوب راش بعد از چوب گردو از ساختاری محکم برخوردار است. این چوب را می‌توان هم به صورت خودرنگ (یعنی به همان ترتیب که رنگ‌آمیزی چوب گردو داشت) و هم با آسترهای گردوئی رنگ آن را تیره تر کرد تا با سلیقه بسیاری از افراد همراه باشد.

چوب بلوط

چوب بلوط از لحاظ ساختاری در بافت خود حفره‌های کوچکی دارد که به ترتیب کنار هم هستند و شکل کلی چوب را نشان می‌دهند و زمینه رنگ چوب به رنگ قهوه‌ای روشن است که به کرم نزدیک است. این چوب از زیبایی خاصی برخوردار است. همین منفذهای کوچک که به صورت هشتی روی هم سوار هستند در رنگ‌آمیزی به ما کمک زیادی می‌کنند.

چوب بلوط را هم به صورت آستری یعنی با رنگ‌آمیزی گردوئی، فندقی یا هر رنگی در این زمینه‌ها که طبیعت چوب را نیز حفظ کرده‌ایم و یا به صورت رنگ‌های پوششی که سطح چوب با رنگ‌هایی مثل سفید یا رنگ‌های دیگر پوشیده می‌شود و چشمه‌های چوب یا همان حفره‌ها خالی می‌مانند و نمای زیبایی از طبیعت چوب پدیدار می‌شود. (البته طراحی‌های زیادی از بابت رنگ‌آمیزی هست که در قسمت روش رنگ‌آمیزی به شما می‌گوییم.)

چوب ملچ

چوب مَلَچ با رنگ زمینه‌ی روشن یعنی کرم و با چشمه‌ها یا همان حفره‌های روی چوب که بسیار متنوع و خوش نقش است که همین تنوع طرح بر روی چوب ملچ توانسته آن را از بقیه متمایز کند و جزء چوب‌های خوش نقش و نگار باشد. چوب ملچ را می‌توان هم به صورت موج نما با انواع رنگ‌های آستری انجام داد و هم می‌توان با رنگ‌های پوششی طبیعت چوب را دید، چوب دارای طرح‌های متنوع و زیبایی هست که همان حفره‌ها در کنار هم ایجاد کرده‌اند.

چوب روسی

در واقع همان چوبی است که همه‌ی ما در ذهنمان داریم با زمینه‌ای روشن یعنی کرم و با خطوطی قهوه‌ای رنگ. هر کدام از خطوط به دور هم چرخیده‌اند و در جایی به صورت یک قره‌ی چوب به هم رسیده‌اند. چوب روسی از لحاظ زیبایی طبیعی‌ترین چوب به حساب می‌آید. بافت این چوب حفره یا همان چشمه ندارد ولی خطوط قهوه‌ای بر روی چوب محکم هستند و بافت فشرده و سختی دارند و زمینه‌ی چوب که روشن‌تر است نرم و قابل تغییرات؛ به همین خاطر با سیستم سن‌پلاست، فضای نرم چوب را در سطح چوب برمی‌داریم و سطح قهوه‌ای رنگ چوب که خطوط را تشکیل داده‌اند، به علت سخت بودن، سابیده و خورده نمی‌شوند و به جای خود می‌مانند. به همین خاطر سطح برجسته‌ی طبیعی و زیبایی از چوب روسی ایجاد می‌کنیم و در این موقع می‌توانیم رنگ‌های گردوئی و رنگ‌های پوششی و رنگ‌آمیزی آن‌ها صنعت چوب و رنگ را به همگان به بهترین شکل ارائه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو